ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
ΑΓΙΩΤΑΤΗ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ
Κ Ο Ι Ν Ο Τ Η Τ Α Ν Ε Ο Χ Ω Ρ Ι Ο Υ
Το πρωί της Παρασκευής 24 Δεκεμβρίου 2021, τελέσθηκε ο Όρθρος, η Ακολουθία των Μεγάλων Ωρών και ο Εσπερινός της εορτής των Χριστουγέννων, στον Ιερό Ναό Παναγίας Κουμαριωτίσσης της Κοινότητος Νεοχωρίου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως.
Την ίδια ημέρα και ώρα 21.00, τελέσθηκε ο Όρθρος της εορτής και στη συνέχεια η Θεία Λειτουργία, μετά το πέρας της οποίας, ακολούθησε δεξίωση-δείπνο στην αίθουσα του Ιερού Ναού, τηρουμένων των μέτρων προστασίας κατά του κορωνοϊού.
Την Κυριακή μετά την Χριστού Γέννηση, 26 Δεκεμβρίου, τελέσθηκε στο Αγίασμα της Παναγίας της Φάτνης, ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία, με τη συμμετοχή ικανού αριθμού πιστών. Ακολούθησε πλούσιο κέρασμα για όλους, σε παραπλήσιο παραθαλάσσιο κατάστημα και έτσι δόθηκε η ευκαιρία να επικοινωνήσουν ακόμα περισσότερο άπαντες, κλήρος και πιστός λαός του Θεού.
Η Κοινότητα Νεοχωρίου εύχεται σε όλους διαρκή τη χαρά των Χριστουγέννων!
ΕΚ ΤΗΣ ΙΕΡΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΙΑΣ
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/270101147_5084707478248092_3769482463502772946_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/270008130_5084709038247936_6230222097474368207_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/270217217_5084708578247982_4817901363419814858_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/269970211_5084706578248182_2193444288777097388_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/270139626_5084706901581483_6124813387328831649_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/12/270194420_5084704361581737_3406592979127550800_n-1024x768.jpg)