Ανταπόκριση: Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
Την ευκαιρία να ζήσουν, νοερά, τα γεγονότα που οδήγησαν στην τραγωδία της Άλωσης της Κωνσταντινουπόλεως, την Τρίτη 29/5/1453 και να ακούσουν σκοπούς και μοιρολόγια για την Πόλη, είχαν όσοι παραβρέθηκαν το βράδυ του Σαββάτου 1/6/24 στο Καραπάντσειο Πολιτιστικό Κέντρο, Θεατρική Σκηνή «Σοφία Βέμπο», στην εκδήλωση με τίτλο «Ο απόηχος της Αλώσεως στην Ελληνική λαϊκή ψυχή», την οποία διοργάνωσε η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο κ. Ιωάννης Βερβενιώτης, Αντιστράτηγος ε.α. με αφηγητή τον κ. Ευάγγελο Στάμου ενώ την εκδήλωση συμπλήρωσε μουσικά η Χορωδία Παραδοσιακής Μουσικής της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος, υπό τη διεύθυνση του Καθηγητού και Πρωτοψάλτου κ. Θεόδωρου Κοκκορίκου, συνοδεία Ορχήστρας Παραδοσιακών Οργάνων.
Στην εκδήλωση παρεβρέθηκε ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης και Πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος Λάζαρος Κυρίζογλου, Αντιδήμαρχοι, Δημοτικοί Σύμβουλοι και πλήθος κόσμου.
![1.6.2024](https://www.imchalkidos.gr/UpLoads/wPost/Images/2024/4962_141647050620240746.5.2024_002.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/06/4962_141648050620240371.5.2024_003-271x375.jpg)