Την Τρίτη 5 Απριλίου 2022 εσπέρας, τελέσθηκε το Μέγα Απόδειπνο στον Ιερό Ναό του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Ζωφόρων.
Ο Ιερός Ναός του Αγίου Ιωάννου καλύπτει τις θρησκευτικές ανάγκες του κυρίως Ναού, μιάς και τόσο ο κυρίως και μεγάλος Ναός της Αναλήψεως του Κυριου, αλλά και οι υπόλοιπες Εκκλησίες της Ενορίας Ζωφόρων έχουν πληγεί από τον σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου.
Ο Σεβ. Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου κ. Ανδρέας χοροστάτησε εκ του παραθρονίου με τη συμμετοχή του Προϊσταμένου της Ενορίας, Πρωτοπρεσβυτέρου Παντερμαράκη Αδαμάντιου, ενώ συμπροσευχόμενος παρέστη ο διάκονος Μαρίνος Δασκαλάκης, το δε ιερό αναλόγιο διακόνησε ο διάκονος Πέτρος Αράπογλου. Ο Σεβασμιώτατος αφού ομίλησε επικαίρως, ευχήθηκε καλό υπόλοιπο στην Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή και με το καλό την Αγία Ανάσταση.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-c88f02ae1972ea2b9f32825811172864-V-768x1024.jpg)