Ο Εξοχωτατος Πρέσβης της Αυστραλίας στην Ελλάδα κ. Αθανάσιος Σπύρου, με μια θερμή επιστολή, έθεσε υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Αυστραλίας στην Ελλάδα το οραματικο και εμβληματικό έργο του Μουσείου Κυθηραϊκής Μετανάστευσης, οι μελέτες για το οποίο εκπονουνται με τη συμβολή των Φίλων Μουσείων Κυθήρων επι τη βάσει Μνημονίου Συνεργασίας με το Δήμο μας. Το σχετικό αίτημα υπέβαλε στον κ. Πρέσβη ο Δήμαρχος Κυθήρων κ. Ευστράτιος Χαρχαλάκης στην προ ολίγων μηνών συνάντηση των δύο ανδρών στην Αθήνα, ενώ στις αρχές του καλοκαιριού ο κ. Πρέσβης θα επισκεφθεί τα Κύθηρα, αποδεχόμενος την πρόσκληση του Δημάρχου.
Υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Αυστραλίας το Μουσείο Κυθηραϊκής Μετανάστευσης
- 15 Φεβρουαρίου, 2022
- 10:38 πμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Μητρόπολη Κερκύρας : Έρανος Αγάπης 2024
25 Ιουλίου, 2024 Κοινωνικά - Πολιτιστικά