Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ.κ ΕΦΡΑΙΜ την ημέρα των Θεοφανείων ιερούργησε εις τον Ι.Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου εις το χωρίον Θερμησία – Ερμιονίδας και ετέλεσε τον Μ.Αγιασμό.
Το Εσπέρας της ιδίας τελέσθηκε με λαμπρότητα εις τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Τιμίου Προδρόμου Κρανιδίου, ο Μ. Πανηγυρικός Εσπερινός επί τη εορτή της Συνάξεως του Βαπτιστού χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου .
Τον θείο λόγο εκήρυξε ο Αρχιμ. π. Χριστόφορος Καραβίας Αρχιερατικός Επίτροπος Κρανιδίου.
Πρό της απολύσεως εγένετο η χειροθεσία δύο νέων αναγνωστών εκ της νεανικής συντροφιάς της ενορίας, ήτοι των 1)Δημητρίου Ι. Μπούγιατιώτη φοιτητή και 2) Αντωνίου Β. Μπαλαμπάνη μαθητή Λυκείου.
Ο Σεβασμιώτατος εξήγησε στο εκκλησίασμα την Εκκλησιαστική διακονία του Αναγνώστου και ευχήθηκε δεόντως στους νέους αναγνώστες.
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2022/01/270249450_411715813971648_5300564178412487567_n-500x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2022/01/270444657_411715690638327_2069393862574850382_n-500x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2022/01/270753718_411715960638300_285583078029337817_n-500x375.jpg)