Τη Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022, ο Σεβ. Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου , Καστελλίου και Βιάννου κ. Ανδρέας τέλεσε στην Παναγιά Πεδιάδος την εξοδιο ακολουθία του Πέτρου Μηλιαράκη, πατρός του Πανοσιολ. Αρχιμ. Θεοφύλακτου Μηλιαράκη, ο οποίος ανήκει στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Επανωσήφη.
Στην ακολουθία μετείχαν λίγοι κληρικοί λόγω της πανδημίας του κορονοϊού, μεταξύ άλλων, ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Επανωσύφη, Πανοσιολ. Αρχιμ. Βαρθολομαίος Βογιατζόγλου, ο οποίος εκπροσώπησε τον Σεβ. Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κ. Ευγένιο και τον Σεβ. Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Πρόδρομο καθώς και ο Ηγούμενος της Ι.Μ. Κισσού Πανοσιολ. Αρχιμ. Βαρθολομαίος Ξερουδάκης. Στον λόγο του ο Σεβασμιώτατος ομίλησε για το μυστήριο του θανάτου εξαίροντας παράλληλα τη ζωή του εκλιπόντος και ανέφερε πόσο σημαντικό γεγονός είναι μια οικογένεια να παραδώσει έναν κληρικό στην Εκκλησία μας.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/02/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-02-21_16-44-27-723-1-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/02/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-02-21_16-44-29-494-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/02/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-02-21_16-44-30-075-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/02/274314124_10221057128794%CE%B3%CE%B3671_3247714907484981505_n-1.jpg)