Του Αριστείδη Βικέτου
Τελέστηκε εχθες, Κυριακή προ της Χριστού Γεννήσεως (18-12-2022) στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών η χειροτονία του Εψηφισμένου Επισκόπου Βερενίκης κ. Χρυσοστόμου (Ξυνού), αποφοίτου της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης. Ο νέος Επίσκοπος θα είναι βοηθός του Πατριάρχη Αλεξανδρείας κ. Θεοδώρου Β’.
Το Μυστήριο της χειροτονίας τέλεσε, με την ευλογία του Πατριάρχη Θεοδώρου, ο Μητροπολίτης Γέρων Λεοντοπόλεως κ. Γαβριήλ. Συλλειτούργησαν οι Μητροπολίτες Μυτιλήνης κ. Ιάκωβος, ο οποίος ήταν συμφοιτητής του κ. Χρυσοστόμου στην Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης, Γουϊνέας κ. Γεώργιος και Ζάμπιας κ. Ιωάννης. Συμπροσευχόμενοι στο Ιερό Βήμα ήσαν ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας κ. Θεόδωρος Β’ και ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος Β’.
Τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο εκπροσώπησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Γρηγόριος, καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ.
Το εγκόλπιο, το οποίο έθεσε ο Μητροπολίτης Γουινέας κ. Γεώργιος επί του στήθους του νέου Επισκόπου, ήταν του μακαριστού πρώτου Μητροπολίτη (1974-1986) Νέας Σμύρνης κυρού Χρυσοστόμου (Βούλτσου).
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/320514499_1359977161435043_3033755208117763483_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/319545788_894720021708333_4383330961372779363_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/320225862_1153071985568403_4213119668074147126_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/320332215_879351966440051_7220223204642894043_n-768x1024.jpg)