Στον Ιστορικό – κεντρικό Ι. Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου Σπετσών, εορτάζεται πανηγυρικά κατ’ έτος η Δεσποτική Εορτή της ψηλαφήσεως και της σωτήριας Ομολογίας του Αποστόλου Θωμά καθώς εκεί φυλάσσεται παλαιά εικόνα, δωρεά της πάλαι ποτε συντεχνίας των “ραφτάδων”.
Και εφέτος την Ιερά πανήγυρη λάμπρυνε η παρουσία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ. ΕΦΡΑΙΜ, όστις προεξήρχε της Ευχαριστιακής Συνάξεως και ομίλησε εμπνευσμένα στους πιστούς με κεντρικό θέμα:” Καθαρθώμεν τας αισθήσεις- Η στάση μας έναντι του Αναστάντος”. Τον Σεβασμιώτστο πλαισίωναν ο Αρχιμ. Νεκτάριος Γαλαριώτης εκ Σπετσών, κληρικός της Ι.Α Α και ο προϊστάμενος του Ι. Ναού και Ιεροκήρυξ Αρχιμ .π. Γρηγόριος Νανακούδης.
Εν τέλει ετελέσθη μικρά Αναστάσιμος Λιτάνευσις και ο Σεβασμιώτατος διένειμε το πασχαλινό αυγό.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
————-
Κείμενο και φωτογραφίες από τον Πανοσ . Αρχιμ. π.Γρηγόριο Νανακούδη.
ΕΚ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/05/442386014_762220359449177_3007826081366824532_n-281x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/05/442393679_762220206115859_5366578430693108706_n-281x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/05/441954876_762220086115871_3493400923458965465_n-281x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/05/442486829_762219936115886_7425948254109073553_n-281x375.jpg)
![](https://news.tv4e.gr/wp-content/uploads/2024/05/442415279_762219876115892_7943943115636425277_n-281x375.jpg)