Την Μνήμη του Αγίου Ενδόξου Ιερομάρτυρος Ελευθερίου και της φιλάνθρωπης Μητρός Αυτού Ανθίας τίμησαν οι φερώνυμοι Ιεροί Ναοί στο Γεράνι Κυδωνίας και στις Μουρνιές Χανίων.
Στο Γεράνι Κυδωνίας όπου διακονεί ο Πρωτ. Εμμανουήλ Τερεζάκης ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκορώνου κ. Δαμασκηνός τέλεσε πανηγυρική Θεία Λειτουργία και μίλησε για τον Άγιο Ελευθέριο.
Στην Θεία Λειτουργία παρέστη συμπροσευχούμενος ο Δήμαρχος Πλατανιά κ. Ιωάννης Μαλανδράκης και εκπρόσωποι της δημοτικής Αρχής, σχολεία και πλήθος κόσμου.
Την παραμονή της εορτής ο Σεβασμιώτατος προεξήρχε στον Πανηγυρικο Αρχιερατικό Εσπερινό στον ιστορικό Ναό της Ενορίας Μουρνιών όπου διακονεί ο Πρωτ. Ιωάννης Δρακακάκης.
Στην Ακολουθία του Εσπερινού συμμετείχε ο Πρωτοσύγκελλος της Μητροπόλεως Παν/τος Αρχ. του Οικ. Θρόνου Νικηφόρος Εικοσιδέκας μαζί με Κληρικούς της Μητροπόλεως , ενώ πλήθος ευσεβών προσκυνητών περίμενε ευλαβικά να προσκυνήσει την εικόνα του Αγίου.
φωτ. υλικό – Ανδρέας Σολανάκης