Το απόγευμα της Τρίτης 08 Μαρτίου 2022, Δεύτερης ημέρας της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής, τελέσθηκε το Μ. Απόδειπνο σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο Χουμέρι. Η αίθουσα αυτή καλύπτει τις θρησκευτικές ανάγκες της Ενορίας του Ιερού Ναού Αγίου Φανουρίου Χουμερίου, αφού οι εκκλησίες της Ενορίας επλήγησαν από τον σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου.
Ο Σεβ. Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου κ. Ανδρέας χοροστάτησε εκ του παραθρονίου με τη συμμετοχή του Προϊσταμένου της Ενορίας, Πρωτοπρεσβυτέρου Δημητρίου Καπελλάκη, ενώ συμπροσευχόμενος παρέστη ο διάκονος Μαρίνος Δασκαλάκης και το αναλόγιο διακόνησε ο διάκονος Πέτρος Αράπογλου. Στην ακολουθία παραβρέθηκαν και πολλοί από τους χωριανούς που κατοικούν σε οικίσκους.
Ο Σεβασμιώτατος, στο κήρυγμά του ευχήθηκε καλό και καρποφόρο αγώνα κατά την Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή εν προσευχή και νηστεία.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-03-08_20-25-46-115-1-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-03-08_20-25-47-013-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2022-03-08_20-25-47-814-768x1024.jpg)