Το απόγευμα της Τρίτης 22 Μαρτίου 2022, τελέσθηκε το Μεγάλο Απόδειπνο σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο Γαλατά.
Η αίθουσα αυτή καλύπτει τις θρησκευτικές ανάγκες της Ενορίας του Ιερού Ναού Γενέσεως της Θεοτόκου Γαλατά, αφού τόσο ο κυρίως και μεγάλος Ναός, αλλά και οι υπόλοιπες Εκκλησίες της Ενορίας Γαλατά, επλήγησαν από τον σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου. Ο Σεβ. Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου κ. Ανδρέας χοροστάτησε εκ του παραθρονίου με τη συμμετοχή του Προϊσταμένου της Ενορίας, Αρχιμανδρίτη Ευμενίου Καμπουράκη, ενώ συμπροσευχόμενος παρέστη ο διάκονος Μαρίνος Δασκαλάκης, το ιερό αναλόγιο διακόνησε ο Πρωτοπρεσβύτερος Σπυρίδων Φουκαράκης, Αναπλ. Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος. Στην ακολουθία παραβρέθηκαν και χωριανοί που κατοικούν σε οικίσκους της περιοχής.
Ο Σεβασμιώτατος, στο κήρυγμά του τόνισε πόσο σημαντικό είναι να έρθει η Ανάσταση του Θεανθρώπου και να την υποδεχτούμε με καρδιακή προσευχή και νηστεία, τέλος ευχήθηκε καλό και καρποφόρο αγώνα κατά το υπόλοιπο της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG-d0d0b91d4ecef6464ca722c0a3cd732c-V-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG-b0b4dfab8dfcd0a8cacef43545af7647-V-768x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG-9d2c72d7891c76c6161d33f6b552c67b-V-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG-1280ae5ef2262e362e1dce0de3fb32de-V-768x1024.jpg)