Την Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 εσπέρας, τελέσθηκε το Μ. Απόδειπνο στον κοιμητηριακό Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Γασίου. Το κοιμητηριακό εκκλησάκι καλύπτει τις θρησκευτικές ανάγκες του κυρίως Ναού, διότι ο κυρίως Ναός, έχει υποστεί μεγάλες ζημιές, όπως και οι άλλες Εκκλησίες της Ενορίας του Μιχαήλ Αρχαγγέλου Γασίου, από τον σεισμό της 27ης Σεπτεμβρίου. Ο Σεβ. Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου κ. Ανδρέας χοροστάτησε εκ του παραθρονίου με τη συμμετοχή του Προϊσταμένου της Ενορίας, Οικονόμου Νεκταρίου Δερμιτζάκη, ενώ συμπροσευχόμενος παρέστη ο διάκονος Μαρίνος Δασκαλάκης. Ο Σεβασμιώτατος αφού ομίλησε επικαίρως, ευχήθηκε καλό υπόλοιπο στην Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή και με το καλό την Αγία Ανάσταση.
Μεγάλο Απόδειπνο στην Ενορία Γασίου
- 12 Απριλίου, 2022
- 9:04 πμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Άγιος Παντελεήμων ο Μεγαλομάρτυς και Ιαματικός
27 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
«Μνήμη δικαίου μετ’ ἐγκωμίων…»
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
Γιόρτασε η Αγία Παρασκευή στο Βόσπορο
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά