Σήμερα, Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι τελέστηκε Θεία Λειτουργία επί τη εορτή της Ανακομιδής των Λειψάνων του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, χοροσταούντος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου Α΄ από του Παραθρονίου, ενώ στον Θρόνο -κατά το έθος- έχει τεθεί η Εικόνα του τιμωμένου Αγίου. Επίσης, στον σολέα έχουν τεθεί σε προσκύνηση τα Λείψανα του Αγίου, μετακομισθέντα στην Πόλη από την Ρώμη, το 2004.
Μνήμη Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου σήμερα στο Φανάρι
- 27 Ιανουαρίου, 2022
- 12:15 μμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Άγιος Παντελεήμων ο Μεγαλομάρτυς και Ιαματικός
27 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
«Μνήμη δικαίου μετ’ ἐγκωμίων…»
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
Γιόρτασε η Αγία Παρασκευή στο Βόσπορο
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά