Για πρώτη φορά στην ιστορία της επισκέπτεται την Ορεστιάδα Προκαθήμενος της μαρτυρικής Εκκλησίας της Κύπρου, σε μία κίνηση με πολλαπλούς συμβολισμούς και μηνύματα για κοινούς προβληματισμούς και συντονισμένους εθνικούς αγώνες.Συγκεκριμένα, ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Κύπρου κ. Γεώργιος, ύστερα από πρόσκληση του Σεβ. Μητροπολίτου Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνού, την Τετάρτη, 15 του μηνός Μαΐου ε.έ., επισκέφθηκε την ακριτική Ορεστιάδα, ο Δήμος της οποίας από δεκαετιών είναι αδελφοποιημένος με αυτόν της κατεχόμενης Μόρφου. Τον Μακαριώτατο, που προέστη των λατρευτικών εκδηλώσεων για τα ʺελευθέριαʺ της Αλεξανδρουπόλεως το διήμερο 13ης και 14ηςΜαΐου ε.έ., συνώδευσε στην Ορεστιάδα ο Σεβ. Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος.
«…Σας υποδεχόμεθα, Μακαριώτατε, σε έναν τόπο, όπου συναντώνται η Ανατολή και η Δύση, ο Βορράς και ο Νότος, όπου συναντώνται δύο θρησκείες και τρεις πολιτισμοί· σε έναν τόπο που είναι ποτισμένος με αίμα μαρτυρικό, με τον τίμιο ιδρώτα των προγόνων μας και με τα δάκρυα των προσφύγων, οι οποίοι εξηναγκάσθησαν βιαίως να εγκαταλείψουν τις πατραγονικές τους εστίες και απεφάσισαν να κτίσουν τη νέα τους πατρίδα εδώ, δίπλα στην παλαιά, για να την βλέπουν, με την ελπίδα να επιστρέψουν κάποτε πίσω. Δυστυχώς συμπληρώθηκαν 100 ολόκληρα χρόνια…
»Στις 20 Ιουλίου φέτος συμπληρώνονται 50 χρόνια από τότε που ο ύπουλος εχθρός πλήγωσε για μία ακόμα φορά τον Ελληνισμό της Κύπρου και μαζί του πονά μέχρι σήμερα ο απανταχού της γης Ελληνισμός. Είναι μία πληγή χαίνουσα παρά το πέρασμα των δεκαετιών. Οι Έλληνες όμως δεν ξεχνούν…
»Φέτος, λοιπόν, που συμπληρώνονται 101 χρόνια από την μεγάλη έξοδο του ελληνισμού της Θράκης από τις αλησμόνητες πατρίδες του, φέτος που συμπληρώνονται 50 χρόνια παράνομης κατοχής του 37% της Μεγαλονήσου από τον Αττίλα, Σας υποδεχόμεθα, με απέραντο σεβασμό από την νότια ανατολική εσχατιά του ελληνισμού, την Κύπρο, στην βόρεια ανατολική εσχατιά του, στην Νέα Ορεστιάδα. Σας υποδεχόμεθα για να μας μεταφέρετε τον αγωνιστικό παλμό των Κυπρίων αδελφών μας και για να σας διαβεβαιώσουμε ότι οι ακρίτες του Έβρου συμμετέχουν και απόλυτα κατανοούν το μέγεθος του αγώνα τους…».
Ακολούθησε αντιφώνηση από τον Μακαριώτατο, ο οποίος ιδιαίτερα συγκινημένος ευχαρίστησε για την υποδοχή και τη φιλοξενία και μίλησε με πόνο καρδιάς για την κατοχή του 37% της Μεγαλονήσου από τον Αττίλα, για την κρισιμότητα του Κυπριακού σήμερα και τις διαχρονικές επιδιώξεις των Τούρκων. Στον χαιρετισμό του επίσης τόνισε ότι η πατρίδα είναι ένα κειμήλιο με ανεκτίμητη αξία, η πατρίδα εμπνέει και μας οδηγεί, ακόμη και στη θυσία της ίδιας της ζωής μας, γι’ αυτό και οι πρόγονοί μας με ποταμούς αιμάτων κράτησαν την Κύπρο ελληνική και χριστιανική παρά τους πολλούς κατακτητές που γνώρισε.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε κοινή Ιερατική Σύναξη του ιερού κλήρου αμφοτέρων των Ιερών Μητροπόλεων του Έβρου, της Αλεξανδρουπόλεως και αυτής του Διδυμοτείχου, στη μεγάλη αίθουσα του Επισκοπείου της Ορεστιάδος, κατά την οποία ο Μακαριώτατος μίλησε στους ιερείς εκτενώς, με θέμα· ʺΗ διαχρονική προσφορά της Εκκλησίας της Κύπρου στους αγώνες του έθνουςʺ.