Εὐλαβούμενος, ὅπως πάντα, τόν Ἅγιο Νεκτάριο Ἐπίσκοπο Πενταπόλεως τόν θαυματουργό, ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ’, τό Σάββατο καί τήν Κυριακή 1-2 Ἰουνίου 2024 μετέβη στήν νῆσο Αἲγινα μέ ὁμάδα δικαστικῶν καί ἰατρῶν προσκυνητῶν καί μέ τήν εὐλογία τοῦ οἰκείου Σεβ. Μητροπολίτου Ὕδρας, Σπετσῶν καί Αἰγίνης κ. Ἐφραίμ, τό μέν ἑσπέρας τοῦ Σαββάτου χοροστάτησε στόν Ἑσπερινό στήν Ι.Μονή Παναγίας Χρυσολεόντισσας καί μετά τό πέρας αὐτοῦ τέλεσε Τρισάγιο στό Κοιμητήριο τῆς Μονῆς, τήν δέ Κυριακή συλλειτούργησε μέ τόν οἰκεῖο Ἱεράρχη στόν περικαλλῆ Ἱερό Ναό τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου κηρύττοντας καί τόν θεῖο λόγο.
Ο Μητροπολίτης Μάνης στον Άγιο Νεκτάριο στην Αίγινα
- 5 Ιουνίου, 2024
- 7:44 πμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Άγιος Παντελεήμων ο Μεγαλομάρτυς και Ιαματικός
27 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
«Μνήμη δικαίου μετ’ ἐγκωμίων…»
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
Γιόρτασε η Αγία Παρασκευή στο Βόσπορο
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά