Την Παρασκευή, 7 Ιανουαρίου 2022, ο Πατριάρχης μετέβη στην Ι. Μονή Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή, όπου έψαλε τρισάγιο για την ανάπαυση της ψυχής του εκ των προκατόχων του αοιδίμου Πατριάρχου Βασιλείου Γ’, επί τη διαγενομένη εορτή του Αγίου Βασιλείου, εν συνεχεία δε ευλόγησε και έκοψε τη βασιλόπιτα της Μονής και ευχήθηκε ευλογημένο το νέον έτος στις εκεί διακονούσες αδελφές από το Ησυχαστήριο του Ακριτοχωρίου Σερρών.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης τίμησε τη μνήμη του προκατόχου του, Πατριάρχου Βασιλείου Γ’
- 11 Ιανουαρίου, 2022
- 3:34 μμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Άγιος Παντελεήμων ο Μεγαλομάρτυς και Ιαματικός
27 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
«Μνήμη δικαίου μετ’ ἐγκωμίων…»
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
Γιόρτασε η Αγία Παρασκευή στο Βόσπορο
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά