Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθησαν την Τρίτη 27 Ιουνίου 2023, στο Πολιτιστικό Πολύκεντρο της Ι. Μητροπόλεως Αρκαλοχωρίου , Καστελλίου και Βιάννου στο Αρκαλοχώρι, οι εξετάσεις της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής, “ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΕΚ ΜΑΔΥΤΟΥ Ο ΠΡΟΥΣΗΣ” για το έτος 2022-2023. Την Εξεταστική Επιτροπή αποτελούσαν: Ο κ. Μιχαήλ Στρουμπάκης Επίκουρος Καθηγητής Ιστορικής Βυζαντινής Μουσικολογίας και Εκπρόσωπος Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, ο κ. Ανδρέας Γιακουμάκης Αρχών Μαΐστωρ της ΜτΧΕ, Πρόεδρος της Επιτροπής, ο κ. Αντώνιος Πλαΐτης Αρχών Υμνωδός της ΜτΧΕ, ο κ.Εμμανουήλ Σουργιαδάκης Διδάκτωρ Μουσικολογίας, ο κ. Ιωάννης Καστρινάκης Διευθυντής ωδείου Χανίων “Ιωάννου Μανιουδάκη”, ο π. Νικόλαος Σταματάκης Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής, ο κ.Βασιλειος Δαμιανάκης Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής, την γραμματειακή υποστήριξη είχε ο γραμματέας της Σχολής, πρωτοπρ. Γεώργιος Χριστοδουλάκης Γεν. Αρχιερατικός της Ι. Μητροπόλεώς .
Η Ιερά Μητρόπολη συγχαίρει τους νέους και εύχεται ευλογημένη διακονία στα ιερά αναλόγια.
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-fa4468c3e8ee73818b4181b409c480eb-V-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-fbd90891cd2b194fe8a737c380ff1c65-V-1024x768.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-a88b1719fe101cfa4197a3afc326dac0-V-472x1024.jpg)
![](https://www.imakb.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG-2768c55d3b586e9409177847fb39ad74-V-472x1024.jpg)