Κάπου στο Άγιον Όρος, ένας ασκητής φορούσε ένα χιλιομπαλωμένο, σχεδόν κουρελιασμένο ζωστικό και στην διάρκεια της ολιγόλεπτης συζήτησης με την συντροφιά κάποιων νέων ανθρώπων πήρε ένα θραύσμα από κεραμίδι που βρισκόταν πεταμένο στο χώμα κι έγραψε πάνω σε μια πέτρα την λέξη «άγριος». Κατόπιν έσβησε το «ρ» κι απόμεινε το «άγιος». «Όλος ο αγώνας μας», είπε, «όσων ερχόμαστε στο Άγιον Όρος είναι να διώξουμε αυτό το ρο μεταμορφώνοντας βαθμιαία τον άγριο κοσμικό εαυτό μας σε Άγιο»!
“Άγριος” και “Άγιος” – Ένα “ρ” κάνει τη διαφορά !
- 28 Φεβρουαρίου, 2022
- 10:39 πμ
Στην ίδια κατηγορία...
-
Άγιος Παντελεήμων ο Μεγαλομάρτυς και Ιαματικός
27 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
«Μνήμη δικαίου μετ’ ἐγκωμίων…»
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά -
Γιόρτασε η Αγία Παρασκευή στο Βόσπορο
26 Ιουλίου, 2024 Εκκλησιαστικά