![](https://imsparmou.gr/wp-content/uploads/2021/10/2023-%CE%98%CE%B5%CE%BF%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AF%CE%B1-65.jpg)
Η μεγάλη εορτή των Θεοφανίων εορτάστηκε και φέτος στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σπαρμού με ευλάβεια και κατάνυξη.
Το πρωί τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία και στη συνέχεια ο Μέγας αγιασμός στη Φιάλη της Μονής. Ακολούθησε ο αγιασμός των υδάτων στη δεξαμενή υδρεύσεως της Ιεράς Μονής και η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στο φράγμα του παλαιού Σπαρμού.
Τον Τίμιο Σταυρό ανέσυρε από τα ύδατα ο Χρυσοβαλάντης, προσκυνητής της Μονής από τα παιδικά του χρόνια, και ευχήθηκε σε όλους υγεία και δύναμη. Ο Καθηγούμενος με τη σειρά του συγχάρηκε και τους τρεις νέους οι οποίοι έπεσαν στα ύδατα και ευχήθηκε σ᾽ αυτούς αλλά και σε όλους τους παρευρισκόμενους την ευλογία του Θεού.
Στη συνέχεια όλοι μαζί μετέβησαν στο παρακείμενο παρεκκλήσιο του Αγίου Νικολάου, όπου και κόπηκε η βασιλόπιτα των κατοίκων του Σπαρμού. Το φλουρί βρέθηκε στο κομμάτι της μικρής Αλεξάνδρας Κατσαντώνη, η οποία και με πολλή χαρά δέχθηκε τις ευχές και τις ευλογίες από τον Καθηγούμενο της Μονής π. Νικάνορα.
Ευχόμαστε καλή φώτιση σε όλους, πνευματική προκοπή και σωτηρία!